II Spotkanie Konsultacyjne NGO

II Spotkanie Konsultacyjne Organizacji Pozarządowych powiatu włodawskiego

Kilkunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych z Włodawy i powiatu włodawskiego uczestniczyło w dniu 23 maja w II Spotkaniu Konsultacyjnym NGO powiatu włodawskiego. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie jest kolejnym działaniem w ramach realizacji zadania publicznego pn. Włodawskie Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Spotkanie otworzyła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu we Włodawie, zachęcając do wzorowania się na organizacjach, które swoją działalność nieustannie poszerzają o nowe pomysły.

W Spotkaniu uczestniczyły osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu we Włodawie, Stowarzyszeniu Edukacji Regionalnej i Integracji Kultur i Społeczności w Zahajkach, w Stowarzyszeniu „Nadzieja”, Nadbużańskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym, Stowarzyszeniu Koło Gospodyń Wiejskich Gmina Włodawa, Stowarzyszeniu LAS (Liga Aktywnych Strzelców), Klubie Miłośników Przyrody, Zabytków .., a także w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno-Polesie Zachodnie” i w Poleskim Towarzystwie Medialnym.

W ramach Spotkania uczestnicy wysłuchali dwóch prelekcji. Pierwszą pt. „Czy warto założyć Radę Działalności Pożytku Publicznego” wygłosiła Pani Aleksandra Iwańska-Figura, animator Lubelskiego Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społecznej MODRZEW. W swoim wystąpieniu starała się wykazać, że warto założyć radę działalności pożytku publicznego. Rada jest gronem doradczym, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej, przy której działa.

Pani Aleksandra Iwańska-Figura zachęciła do współpracy i korzystania z bezpłatnych porad doradców współpracujących ze Stowarzyszeniem MODRZEW, jak również z jej pomocy w kreowaniu relacji z lokalną społecznością i władzami samorządowymi.

Podczas spotkania uczestnicy mogli zaprezentować działalność swoich organizacji i zapoznać się z opiniami dotyczącymi współpracy organizacji pozarządowych z samorządem, z innymi organizacjami oraz strefą biznesu lokalnego.

Pan Piotr Kazanecki, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno-Polesie Zachodnie” i pracownik administracji publicznej podzielił się swoimi spostrzeżeniami, wykazując m.in. różnice w funkcjonowaniu organizacji na terenie gminy i powiatu. Wyraził opinię, że potrzebne byłoby ujednolicenie sposobu kontaktowania się z administracją i wypracowanie akceptowalnych dla obu stron zasad współpracy (z naciskiem na szkolenia). Pani Janina Klimczuk – sekretarz Zarządu Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie oraz Członek Włodawskiej Rady Seniorów – przewodnicząca Zespołu ds. wsparcia społecznego i współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, opowiedziała o specyfice społeczności włodawskiej, wśród której znaczną część stanowią seniorzy oraz osoby korzystające z pomocy społecznej, co jej zdaniem, wpływa na zmniejszenie aktywności obywatelskiej oraz ogranicza zaangażowanie się w działania organizacji pozarządowych.

Drugim z prelegentów był Pan Łukasz Węda, działacz lokalny powiatu bialskiego, doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, koordynator projektów społecznych www.studzianka.pl.

Pan Łukasz Węda omówił zagrożenia wynikające z nieprawidłowości w prowadzonej działalności ngo, np. niezgodność działania ze statutem, brak znajomości zasad bhp, konieczność ubezpieczeń. W bardzo interesujący sposób podał wiele przykładów z własnego doświadczenia w prowadzeniu projektów i głębokiego zaangażowania w życie społeczności lokalnej.

Joanna Szubstarska

dsc_1211

dsc_1218

dsc_1219

dsc_1223

dsc_1227

dsc_1245

Dodaj komentarz