Polityka senioralna w działaniach organizacji pozarządowych


2 grudnia w biurze Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych odbyło się
IV Spotkanie Konsultacyjne NGO. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w powiecie włodawskim, m.in. Stowarzyszenia Inicjatywa Polesia, Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia, Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno”, Poleskiego Towarzystwa Medialnego, a także Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości oraz Centrum Wolontariatu.

Spotkanie otworzyła Krystyna Kończal, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, która podkreśliła ważność polityki senioralnej oraz poinformowała o możliwości korzystania z doradztwa prawnego, także osoby w wieku senioralnym, w ramach organizowanego zadania.

Prelekcję „Polityka senioralna a NGO” zaprezentowała Małgorzata Mądry, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Pani Mądry przedstawiła w sposób statystyczny sytuację osób starszych, nakreśliła ramy polityki państwa na rzecz seniorów, podzieliła się swoimi obserwacjami, które przywiozła z Niemiec. Okazuje się, że polityka senioralna państw Europy zachodniej jest bardzo sprzyjająca wobec osób starszych: w Islandii dużą popularnością cieszy się tzw. wirtualny magazyn możliwości, natomiast w Niemczech rozwija się z powodzeniem wolontariat seniorów, funkcjonujący praktycznie na każdym osiedlu. Prężnie działają również banki czasu.

W związku z powstaniem Włodawskiej Rady Seniorów tematyka senioralna jest bardziej obecna w przestrzeni publicznej miasta i powiatu. „Gdy rada jest inicjatywą odgórną, trudno będzie uaktywnić ludzi – mówiła Małgorzata Mądry. – Gdy ludzie sami chcą działać, można będzie mówić o sukcesie, szczególnie gdy radą kieruje charyzmatyczny przywódca”. Przez ostatnie 5 lat o 7 mln zwiększyła się w Polsce liczba osób po 75 roku życia; pojawiają się w związku z tym kwestie gospodarcze, ale także opieki nad osobami starszymi, aktywności seniorów oraz inicjatywy współpracy międzypokoleniowej. „Za 10- 15 lat dogonimy średnią europejską, jeśli chodzi o starzejące się społeczeństwo. W 2025 roku planowane jest, że 1/3 społeczeństwa będą to osoby po 65 roku życia, w tym 2/3 stanowić będą kobiety”. Pani prelegent wykazała różnice w gospodarowaniu czasem wolnym przez polskiego seniora i mieszkającego w Europie zachodniej; ten drugi ma np. o wiele większą możliwość w dostępie do Internetu – ponad 41%, podczas gdy w Polsce wskaźnik ten nie przekracza nawet 20%. Prelegentka przedstawiła programy polityki senioralnej w naszym kraju, m.in. program ASOS (Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020), skoncentrowany na aktywności zawodowej oraz program Senior Vigor, przekształcony w Senior Plus. Podkreśliła dużą rolę organizacji pozarządowych, które powinny włączać się w programy na rzecz aktywności osób starszych, przede wszystkim w tzw. „srebrnej gospodarce”, obejmującej m.in. usługi opiekuńcze. „Potencjał organizacji pozarządowych jest olbrzymi w tym zakresie – przekonywała Mądry. – Napływa też bardzo dużo projektów, zarówno w dziedzinie edukacji, aktywności społecznej, czy usług na rzecz osób starszych. Sektor pozarządowy to 11% realizacji działań, głównie w takich sferach, jak sport, kultura, czy organizacja cyklicznych wydarzeń dla seniorów. Proporcje powinny być inne – to senior powinien być uczestnikiem, powinno się dbać o jego aktywizację”.

Zaprezentowane zostały plany na 2017 rok oraz zapotrzebowanie na projekty (szczególnie takie od 20 do 200 tys. zł z 10 -procentowym wkładem własnym), obejmujące także działania wolontarystyczne osób starszych i działania na rzecz seniorów z chorobami otępiennymi. W nowej inicjatywie programu Senior Plus będzie większa możliwość zakładania klubów seniora, do czego zachęcała prelegentka. Pani Mądry pokazała problemy seniorów mieszkających na wsi, często żyjących samotnie, mówiła również o wyjściu naprzeciw ich problemom, m.in. w postaci świadczenia usług medycznych poprzez organizację mobilnych punktów medycznych. Wskazała także na rekomendowany obszar, jakim jest wykorzystanie osób starszych w zakresie przekazywania tradycji i dziedzictwa regionu.

Joanna Szubstarska

wp_20161202_16_13_56_pro

wp_20161202_16_14_09_pro

wp_20161202_16_14_20_pro

Dodaj komentarz