Wolontariat ma znaczenie – konferencja

         12 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włodawie odbyła się konferencja pod hasłem „Wolontariat ma znaczenie”.

         Gospodarz miejsca – starosta Andrzej Romańczuk zauważył, że młodzież często zajmuje się przeglądaniem portali społecznościowych, a bardzo rzadko wybiera pomoc innym i czynienie dobra. – To, co wy robicie, jest świetne – powiedział, zwracając się do obecnych wolontariuszy. Burmistrz Wiesław Muszyński stwierdził, że znane są osoby, które działają na rzecz drugiego człowieka w naszych małych środowiskach. – Warto, aby ktoś inny dowiedział się o działaniach wolontariuszy. Niech wolontariat będzie zawsze! – mówił.

         Następnie głos zabrała nowa prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu – Urszula Kazub, która wyraziła wolę kontynuowania działań realizowanych dotąd przez Krystynę Kończal. Urszula Kazub podziękowała uczestnikom akcji „Szlachetna paczka”. – Zachęcam do dalszej współpracy i zapraszania innych, którzy chcieliby wziąć udział w tej szlachetnej inicjatywie – powiedziała.

         Swoimi doświadczeniami z 4-letniego okresu zaangażowania na rzecz drugiego człowieka w ramach akcji „Szlachetna paczka” podzieliła się Elżbieta Bartosiak – wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, lider „Szlachetnej paczki” rejonu włodawskiego, zdobywczyni tytułu „Włodawianin roku 2017”. – Nie marzyłam nawet, że taka sytuacja może mieć miejsce, tzn. że mogę zachęcać innych do włączania się w ideę wolontariatu i promować wolontariat w naszym środowisku – stwierdziła Bartosiak. Podziękowała wolontariuszom oraz obecnym na spotkaniu ich rodzicom. – Oni wychowali tak swoje dzieci, że będąc już osobami pełnoletnimi, a niektórzy mają dopiero 16 lat, dzielą się swoim czasem i umiejętnościami – mówiła. Dodała, że chęć pomagania jest u niej tak silna, że trudno byłoby wyobrazić sobie życia bez pomagania. – A wszystko zaczyna się w domu rodzinnym – kontynuowała liderka „Szlachetnej paczki”. – W dzisiejszej szkole jest wiele form zaangażowania się na rzecz innych, nawet przedszkolaki już wiedzą, czym jest wolontariat. Kiedy byłam uczennicą, dostrzegałam słabszych – oni do mnie lgnęli, a ja do nich.

         Bartosiak liderką „Szlachetnej paczki” została w 2015 r. Była wówczas matką małego dziecka. Zachęcona przez Krystynę Kończal, pojechała na rekrutację do Lublina. – Podjęłam się tego wyzwania, ponieważ wiedziałam, że mogę komuś pomóc. Nadal z zapałem i wrażliwością oraz chęcią pomocy biedniejszym i poszkodowanym przez los, chorym, samotnym, niepełnosprawnym staram się pomagać wraz ze swoją drużyną.

         Kolejnym prelegentem był ks. Dariusz Parafiniuk – proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, dziekan dekanatu włodawskiego. – Zadawałem sobie pytanie, czy wolontariat jest potrzebny – mówił. – Dlaczego są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy, skoro żyją w rodzinach? Ks. D. Parafiniuk, zwracając się do wolontariuszy, powiedział: Gdy idziecie do ludzi, którzy potrzebują was i waszego wsparcia, jesteście namiastką ich rodziny. Pomaganie to forma miłości. Wolontariat łączy się z ofiarnością. Trzeba nauczyć się dawać. Nie ma lepszego wzorca niż gwiazda Jezusa Chrystusa, który za nas ofiarował swoje życie, do końca. Wierzę, że ci, którzy wychowani są w tej kulturze, w której żyjemy, czerpią z tego dziedzictwa. Być może potrzebna jest długa droga, aby w pewnym momencie uświadomić sobie, że przez swoją miłość, pracę i ofiarność stają się podobni do Chrystusa.

         O miejscu seniora w wolontariacie opowiedziała Janina Klimczuk, radna miejska, koordynatorka programu „Aktywny senior”. Omówiła program „Zrozumieć starość”, który w ub.r. pojawił się w naszym kraju dzięki Fundacji Zaczyn. Prelegentka zachęcała do zapoznania się z publikacją pod takim samym tytułem, skierowaną do rodzin i opiekunów seniorów. Wskazała, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. – 23,6% to osoby powyżej 60 roku życia, we Włodawie to aż 26% – mówiła Klimczuk. – Trzeba uświadomić młodsze pokolenie, czym jest starość i uwrażliwić na potrzeby osób w podeszłym wieku. Senior potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Taka osoba musi wiedzieć, że o każdej porze może zadzwonić i zawsze ktoś przyjdzie z pomocą. Bardzo potrzebne jest także towarzystwo innych osób. Istotne ponadto jest partnerskie traktowanie oraz okazywanie szacunku seniorom. Janina Klimczuk zaprezentowała cele Włodawskiej Rady Seniorów, m.in. propagującej kartę seniora. Omówiła także zadania realizowanego programu „Senior 2”.

         Na uczestników spotkania – szczególnie wolontariuszy zaangażowanych w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka” – czekały nagrody i podziękowania. Z wolontariuszami można było porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem.

         Organizatorami konferencji byli: Młodzieżowe Centrum Kariery, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i Środowiskowy Hufiec Pracy. Patronat honorowy objął Urząd Miasta Włodawa oraz Starostwo Powiatowe.

DSC_2926

DSC_2983 (2)

więcej zdjęć na naszym Fb -> kliknij tutaj

tekst i zdjęcia: Joanna Szubstarska

Dodaj komentarz